Wymiana filtra kabinowego – jak to zrobić i kiedy?
Filtr kabinowy, zwany również filtrem przeciwpyłkowym, to ważny element w systemie wentylacji pojazdu, który jest często lekceważony przez kierowców. Warto jednak pamiętać, że jego właściwe funkcjonowanie ma wpływ na odpowiednie działanie samochodu. W sytuacji gdy filtr kabinowy ulegnie zanieczyszczeniu, do wnętrza pojazdu mogą przenikać nieprzyjemne zapachy, pogarszające komfort jazdy oraz rozpraszające kierowcę i pasażerów.
Filtr kabinowy – co warto o nim wiedzieć?
Rolą filtra kabinowego jest eliminacja zanieczyszczeń z powietrza wewnątrz pojazdu, z takich substancji jak: pyły, kurz, spaliny, dym czy odór z zakładów przemysłowych lub rolniczych. Uruchamiany szczególnie po włączeniu klimatyzacji. Aby jednak działał prawidłowo należy pamiętać o jego regularniej wymianie – nie rzadziej niż raz w roku lub w przypadku częstego użytkowania pojazdu, co 15 tysięcy kilometrów. Okresowa konserwacja sprawi, że filtr będzie niezawodnie wykonywał swoje zadanie, umilając podróże na dłuższych i krótszych trasach.
Jak wymienić filtr kabinowy?
Podczas wymiany zużytego filtra, dobrze przyjrzeć się także klimatyzacji, zweryfikować jej stan i pomyśleć o odgrzybianiu. Filtr można zmienić samodzielnie, bazując na instrukcji dołączonej przez producenta elementu. Wymiana jest prosta i powinna odbyć się sprawnie, nie przekraczając od 15 do 20 minut.
Dobrze zacząć od namierzenia filtra – zazwyczaj znajduje się on między kabiną a komorą silnika, pod deską rozdzielczą. Do tego zadania należy przygotować wkrętaki oraz uniwersalne szczypce. Niezbędna może okazać się również latarka, która pomoże oświetlić zaciemnione miejsca. Często przydadzą się także takie narzędzia jak: śrubokręt krzyżakowy i płaski, klucze imbusowe oraz klucze nasadowe.
Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?
Jak już wspomnieliśmy, regularna wymiana filtra przeciwpyłkowego to podstawa. Jazda ze sprawnym elementem nie tylko wpływa na większą wygodę prowadzenia pojazdu, ale również pozwala uniknąć przegrzania silnika dmuchawy. Podane w jednym z powyższych akapitów, orientacyjne okresy konserwacji elementu są zależne przede wszystkim od intensywności użytkowania samochodu. Na szybsze zapychanie się filtra będą miały wpływ również warunki w jakich zazwyczaj jeździmy.
Jaki filtr kabinowy kupić?
Kupując nowy filtr warto sięgać po oryginalne części. Zamienniki mogą okazać się zawodne, np. będąc za mało odporne na wilgoć i bardziej podatne na zapychanie. Choć zamienniki mogą kusić atrakcyjniejszą ceną, przy ogólnym rozrachunku (i koniecznej, częstszej wymianie), zdecydowanie lepsza finansowo okaże się decyzja o kupnie oryginalnego filtra kabinowego.
Filtr kabinowy z węglem aktywnym
Czym różni się filtr z węglem aktywnym od standardowego modelu filtra kabinowego? Ten pierwszy, choć jest zbliżonej wielkości co powszechnie używany model, gwarantuje lepsze efekty filtrowania powietrza. Różnicą są przede wszystkim jego właściwości, które może oferować za sprawą dodatku węgla aktywnego.
Zastosowanie tego rodzaju składnika w filtrze przeciwpłykowym umożliwia również zatrzymanie na zewnątrz pojazdu szkodliwych gazów, takich jak np. ozon. Ta znacząca różnica ma niewielkie odbicie w cenie – oba rodzaje filtrów kosztują podobnie, dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po filtr z węglem aktywnym, oferujący dodatkową ochronę dla kierowcy i pasażerów.
Filtr kabinowy – podsumowanie
Należy pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego, aby cieszyć się czystym powietrzem bez nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu swojego samochodu. Częste kontrolowanie stanu filtra pozwoli uniknąć także rozmaitych awarii oraz przyczyni się do komfortowej jazdy.
źródło artykułu: Grupa Topex