W przyszłość z Akademią Młodego Mechanika!

Uczestnicy, organizatorzy i Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników spotkali się w Białymstoku, by w ramach Akademii Młodego Mechanika, szkolić się, integrować i rozmawiać o kolejnej edycji wydarzenia.

 

Zespół Szkół Mechanicznych im. św. Józefa w Białymstoku – Mechaniak – gościł 17 października 2023 r. pasjonatów motoryzacji. Uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, ich organizatorzy i Partnerzy, ambasadorzy Akademii Młodego Mechanika spotkali się, by uczestniczyć w warsztatach, dzielić się doświadczeniami, pasją do mechaniki samochodowej, do zdobywania wiedzy i wyznaczania sobie kolejnych, coraz ambitniejszych celów.

Eksperci rynku motoryzacyjnego i przedsiębiorcy mieli okazję poznać młodych ludzi pełnych motywacji do podnoszenia kwalifikacji. Dla młodzieży była to szansa, by poznać nowoczesne rozwiązania i nowości produktowe, a także możliwości rozwoju zawodowego w branży automotive.

Głównym punktem programu spotkania były zajęcia warsztatowe. Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przygotowali dla młodzieży szereg szkoleń i prezentacji. Nie brakowało rozmów o akumulatorach, instalacjach gazowych, filtracji czy płynach eksploatacyjnych w motoryzacji. Pojawiły się także zagadnienia związane z lakiernictwem i detailingiem. Swoimi doświadczeniami i wiedzą dzielili się eksperci ORLEN OIL, STAG Autogas Systems, ZF Aftermarket, VARTA, FILTRON i NEO Tools, firmy Axalta i CS-II, a także sieci niezależnych warsztatów samochodowych EuroWarsztat i sieci serwisowej NexDrive dedykowanej pojazdom nowej generacji. Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dostarczyli uczestnikom potężną dawkę wiedzy z różnych obszarów motoryzacji.

 

 

„Z ogromną radością spotykamy się z młodymi ludźmi nie tylko podczas finałów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w Poznaniu, ale także w szkołach, gdzie mamy więcej czasu na bezpośrednie rozmowy, dyskusje i odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące motoryzacji, produktów, spraw technicznych, ale również rozwoju zawodowego. Dla nas to niezwykle cenny czas, bo my również czerpiemy z tych spotkań coś dla siebie, poznajemy potrzeby i oczekiwania młodych mechaników, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy”

mówi Adrian Dekowski
Organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechanikó
.

 

 

„ORLEN OIL od lat jest Partnerem Strategicznym Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Nasi eksperci angażują się nie tylko w eliminacje i finały, ale również szereg aktywności, które wspierają młodych mechaników i pozwalają im wszechstronnie przygotować się do zawodu. Spotkanie w Białymstoku było kolejnym takim wydarzeniem, podczas którego miło nam było dzielić się wiedzą z młodzieżą i obserwować jej niezwykły zapał i pasję do zgłębiania tajników motoryzacji”

dodaje Anita Wierciak-Kaperek
Dyrektor Marketingu ORLEN OIL.

„Naszym celem było wprowadzenie młodzieży w świat filtrów samochodowych. Ten obszar idzie do przodu wraz z rozwojem motoryzacji, pojawiają się nowe technologie, nowe materiały. Prezentujemy młodym mechanikom nasze produkty, nowości, ale także wyjaśniamy szczegóły filtracji w motoryzacji”

wyjaśnia Paweł GrześkowiakBrand Manager FILTRON.

 

 

Zadaniem marki VARTA było pokazanie młodym mechanikom jak różnorodne są akumulatory stosowane we współczesnych pojazdach i jak istotny jest ich właściwy dobór do danego modelu samochodu.

„Na rynku wraz z nowoczesnymi pojazdami pojawiają się innowacyjne rozwiązania w technologii i budowie akumulatorów, które muszą sprostać różnym typom napędów. Obecnie dobór akumulatora nie jest tak prosty, jakby się z pozoru wydawało. Jest wiele szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę. O tym wszystkim mówimy na spotkaniach z młodymi mechanikami”

mówi Magdalena Broszkiewicz
Marketing Manager Clarios Poland, właściciela marki VARTA.

 

 

Organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników uchylili także rąbka tajemnicy w sprawie nowości, jakie szykują na kolejną edycję wydarzenia. Młody Instalator LPG – to nowa kategoria, która już w przyszłym roku pojawi się na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników wraz z jej Partnerem Strategicznym – firmą AC SA, producentem instalacji autogaz – STAG.

„Z dumą dołączyliśmy do Mistrzostw Mechaników. Po raz pierwszy wzięliśmy także udział w Akademii Młodego Mechanika – spotkaniu szkoleniowo – integracyjnym organizowanym przez Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, podczas którego uczniowie szkół technicznych poznawali tajniki naszych instalacji LPG. Celem naszej współpracy z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników jest wsparcie rozwoju młodych talentów w dziedzinie montażu instalacji autogaz, a co za tym idzie – kształcenia nowego pokolenia montażystów dla całej branży LPG”

mówi Paweł Baraniuk
wiceprezes AC SA ds. Handlu i Rozwoju.

 

 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to moc merytorycznej wiedzy, ale również niemniej cenne, rozmowy i spotkania ludźmi, którzy pasję do motoryzacji łączą z życiem zawodowym. To ambasador marki ORLEN OIL Kuba Przygoński i Grzegorz Duda – główny ambasador i współtwórca Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo, którzy podczas panelu dyskusyjnego odpowiadali na pytania i wątpliwości młodych mechaników.

Wyjątkową atrakcją był samochód driftingowy Kuby Przygońskiego, Toyota GR86, który można było dokładnie obejrzeć z bliska, a jego właściciela wypytać m.in. o tajniki pracy ekipy serwisowej kierowcy rajdowego.

 

 

Ale to nie wszystko. Podczas spotkania w Białymstoku organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników poinformowali, że od najbliższej edycji swoje pasje będą mogli rozwijać młodzi ludzie zafascynowani detailingiem. „Młody detailer” to kategoria, która po raz pierwszy pojawi się na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników w 2024 r. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest Grzegorz Duda. Partnerem strategicznym kategorii „Młody detailer” jest firma CS-II.

 

 

„Detailing to fascynujący obszar motoryzacji, dający wiele radości i satysfakcji z wykonanej pracy. To sztuka przywracania blasku pojazdom, które dzięki umiejętnościom detailera zyskują drugie życie. Często detailer może wyręczyć lakiernika, poradzi sobie chociażby z drobnymi rysami na lakierze. Dla młodzieży to kolejna umiejętność, która może być uzupełnieniem zawodu mechanika czy lakiernika samochodowego”

wyjaśnia Grzegorz Duda.

 

Akademia Młodego Mechanika to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu wprowadzanie młodych ludzi w fascynujący świat mechaniki, technologii i inżynierii. To miejsce, gdzie pasja do konstruowania, naprawiania i eksploracji technologicznych zagadnień jest rozwijana i kształtowana.

„Śmiało można powiedzieć, że spotkanie w Białymstoku przerodziło się w mini Mistrzostwa Mechaników. Rozmawialiśmy o nowościach w branży, akumulatorach, środkach smarnych, filtracji – młodzież otrzymała przegląd wiedzy o różnych dziedzin motoryzacji. Promowaliśmy zawód lakiernika samochodowego, zachęcaliśmy młodzież do wyboru tej ścieżki zawodowej. Mówiliśmy także o dwóch nowych kategoriach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników – ci, którzy nas dobrze znają wiedzą, że każda kolejna edycja to nowe wyzwania i atrakcje. Spotkanie w Białymstoku i zapał młodzieży do zdobywania wiedzy utwierdził nas w przekonaniu, że warto realizować ten projekt. Dzięki finałom Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które odbywają się podczas Poznań Motor Show i Targów Techniki Motoryzacyjnej, młodzi ludzie mają okazję zapoznać się z nowościami prezentowanymi podczas tych dwóch wydarzeń, co również ma walor edukacyjny”

mówi Adrian Dekowski
prezes V8 Team, Organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

 

 

 

W ciągu roku Akademia organizuje różnorodne zajęcia, warsztaty i wydarzenia, które pozwalają uczestnikom odkrywać tajniki mechaniki. W trakcie spotkań, młodzi ludzie zdobywają wiedzę praktyczną, uczą się korzystać z narzędzi i maszyn, rozwijają umiejętności projektowania i rozwiązywania problemów. Jednym z głównych celów Akademii jest inspirowanie młodych ludzi do wyboru kariery w technologii i inżynierii. Regularnie organizowane wykłady i prezentacje pozwalają uczestnikom poznać fascynujący świat innowacji i odkryć, jakie możliwości stwarza współczesna mechanika.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Zapraszamy na https://www.facebook.com/MistrzostwaMechanikow. Zapisy do Mistrzostw odbywają się poprzez Akademię Młodego Mechanika: https://akademiamlodegomechanika.pl.

Zobacz także...

 • Organizatorzy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Partner Strategiczny

 • Partner Edukacyjny

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • V8 Team sp. z.o.o.

 • ul. Czarna Droga 1
 • 85-220 Bydgoszcz
 • NIP 5540308537
 • REGON 002481430

Aktualności kategorie

Najnowsze galerie

Najnowsze filmy