Jak wymienić sprężyny amortyzatora?

Elementy zawieszenia pojazdu, takie jak sprężyny amortyzatora, odgrywają kluczową rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Uszkodzone lub zużyte sprężyny mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak: zwiększone wibracje, wydłużona droga hamowania czy też przyspieszone zużycie innych elementów układu zawieszenia.

W sytuacji, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprężyn amortyzatora, nie powinniśmy zwlekać z ich wymianą. Działania naprawcze wymagają jednak pewnych narzędzi i przygotowania. Przydatne przy wymianie sprężyn są, m.in. śrubokręty, ściskacze do sprężyn, zestawy kluczy, rękawice robocze, kombinerki oraz podnośniki, a przede wszystkim – co najmniej dwie nowe sprężyny amortyzatorów. Dzięki temu wyposażeniu będziemy mogli w skuteczny i bezpieczny sposób dokonać wymiany sprężyn, przywracając prawidłowe parametry i bezpieczeństwo na drodze.

 

 

Jak stwierdzić czy sprężyna amortyzatora nadaje się do wymiany? 

Dobre właściwości jezdne pojazdu są efektem harmonijnego działania elementów zawieszenia, a sprężyny amortyzatora pełnią w tym procesie rolę szczególnie istotną. To od nich zależy ilość drgań, długość drogi hamowania, przyczepność kół do jezdni oraz tempo zużycia elementów gumowych i innych komponentów układu zawieszenia. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy podczas jazdy, takie jak np. drganie kierownicy czy wydłużenie drogi hamowania, może to wskazywać na potencjalne problemy w układzie zawieszenia. Jeśli w wyniku diagnostyki zostanie stwierdzone, że sprężyny amortyzatora uległy uszkodzeniu w trakcie ich eksploatacji i wymagają pilnej wymiany, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

 

Wymiana sprężyny amortyzatora – o czym pamiętać? 

Przed przystąpieniem do wymiany sprężyn amortyzatorów, należy poznać kilka kluczowych zasad. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku innych komponentów układu zawieszenia, ważne jest zdanie sobie sprawy, że jeśli jedna z sprężyn uległa uszkodzeniu, zazwyczaj konieczna będzie wymiana zarówno tej uszkodzonej, jak i drugiej sprężyny na tej samej osi. Pominięcie aspektu takiej równowagi w pojazdowej równoważni, może prowadzić do nierównomiernego obciążenia i tym samym – wychylenia auta w jedną stronę. Efektem tego będzie finalnie przyspieszone zużycie innych komponentów zawieszenia oraz potencjalnie powstawanie dodatkowych usterek.

 

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Sprężyny amortyzatorów magazynują ogromną ilość energii, którą zwalniają podczas rozprężania. Niekontrolowane uwolnienie tej siły może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zagrażających osobom pracującym przy samochodzie. Dlatego przy wymianie sprężyn amortyzatorów, szczególną uwagę należy zwracać na bezpieczeństwo. Zaleca się m.in. noszenie rękawic roboczych, które chronią dłonie przed zadrapaniami i zabrudzeniami oraz pełnią funkcję ochronną. Unikaj wszelkich działań, które mogłyby prowadzić do niekontrolowanego uwolnienia energii związanego ze sprężynami amortyzatorów, i podejdź do tego zadania z rozwagą oraz ostrożnością.

 

Sprawdź, czy masz odpowiedni sprzęt i skontroluj stan pozostałych elementów układu zawieszenia

Zanim przystąpisz do wymiany sprężyn amortyzatorów, upewnij się, że posiadasz odpowiednie narzędzia i materiały. Istotne będą nakładki i ściskacze do sprężyn, a także podstawowe narzędzia takie jak: śrubokręty, zestaw kluczy, czy kombinerki. Dzięki takiemu wyposażeniu powinno udać się dokonać wymiany sprężyn w sposób bezpieczny, skuteczny oraz szybki.

Warto również rozważyć, czy nie jest odpowiedni czas na wymianę samego amortyzatora oraz gumowych ograniczników, znanych jako „odboje”. Wielu ekspertów zaleca kompleksową wymianę amortyzatorów i sprężyn, co może być korzystne dla ogólnej wydajności pojazdu. Jednakże ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnych warunków i zużycia części. Jeśli amortyzatory są w dobrym stanie, to niekoniecznie trzeba je wymieniać. Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie ocenić stan pojazdu i podjąć świadomą decyzję dotyczącą wymiany sprężyn oraz innych elementów zawieszenia.

 

Jak wymienić sprężyny amortyzatorów? Wymiana krok po kroku

Wymiana sprężyn amortyzatorów, choć wydaje się wymagająca, jest zadaniem osiągalnym dla każdego – zwłaszcza w przypadku najpopularniejszego typu zawieszenia, jakim jest McPherson. Oto kroki, które pomogą Ci dokonać tej wymiany:

 1. Przygotowanie i bezpieczeństwo – zacznij od odpowiedniego przygotowania. Najlepiej jest podnieść pojazd za pomocą hydraulicznego podnośnika. Zdejmij koło oraz odkręć nakrętkę półosi, jeśli jest to oś napędzana. Dodatkowo, odkręć zwrotnicę od McPhersona oraz – w zależności od konstrukcji – końcówkę kierowniczą lub sworzeń.

 2. Uwaga na detale – podczas rozmontowywania zwróć uwagę na przewody hamulcowe i system ABS, które często są przymocowane do amortyzatora. Upewnij się, że wszystkie połączenia są odkręcone lub odłączone.

 3. Wyciągnięcie kolumny – w przypadku większości pojazdów, aby wyjąć amortyzator, konieczne jest wyciągnięcie kolumny z samochodu.

 4. Demontaż i ściskanie sprężyn – po wyjęciu kolumny, przejdź do demontażu starej sprężyny. Załóż ściski do sprężyn i ostrożnie je skręć. Następnie zdemontuj górną poduszkę sprężyny.

 5. Montaż – montaż nowej sprężyny przebiega praktycznie w odwrotnej kolejności. Pamiętaj, by nigdy nie stać w osi „strzału” sprężyny – zawsze stój z boku kolumny, zachowując ostrożność.

 6. Ustawienie geometrii – w zależności od budowy zwrotnicy, konieczne może być ustawienie geometrii pojazdu po zakończonej wymianie.

 

Nie mam wszystkich niezbędnych narzędzi. Czy decydować się na samodzielną wymianę?

Jeśli pasjonujesz się majsterkowaniem i posiadasz podstawową wiedzę na temat wymiany sprężyn amortyzatorów, ale brakuje Ci niezbędnego sprzętu, np. ściskaczy do sprężyn, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Przede wszystkim, jeśli brakuje Ci specjalistycznych narzędzi, zastanów się, czy nie jest to okazja do np. wypożyczenia ich w profesjonalnych serwisach. Warto zdawać sobie sprawę, że mimo pozornej prostoty, wymiana sprężyn amortyzatorów może być niebezpieczna. Sprężyny, zwłaszcza te o dużym napięciu, mogą w wyniku niekontrolowanego rozprężenia stać się niebezpiecznymi pociskami. Dlatego absolutnie kluczowe jest posiadanie właściwego sprzętu i przestrzeganie rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub nie masz do dyspozycji pełnego zestawu narzędzi, warto zainwestować w profesjonalne wsparcie lub uzupełnić swoje wyposażenie. Dbanie o bezpieczeństwo jest zawsze najlepszym wyborem.

 

źródło artykułu: Grupa Topex

Zobacz także...

 • Organizatorzy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Partner Strategiczny

 • Partner Edukacyjny

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • V8 Team sp. z.o.o.

 • ul. Czarna Droga 1
 • 85-220 Bydgoszcz
 • NIP 5540308537
 • REGON 002481430

Aktualności kategorie

Najnowsze galerie

Najnowsze filmy