Za nami półfinały XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Ponad 10 tys. uczniów szkół średnich uczestniczyło w półfinałach XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które odbyły się 10 marca podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu.

Gorąca atmosfera, pozytywna energia i ogromna motywacja do zdobywania wiedzy – tak można podsumować półfinały XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. W samo południe 10 marca ponad 10 500 młodych ludzi – 5268 dwuosobowych drużyn uczniowskich – jednocześnie rozpoczęło rozwiązywanie online testów kwalifikujących do udziału w finałach Mistrzostw, które odbędą się w dniach 30 marca – 2 kwietnia 2023 r. podczas największych targów motoryzacyjnych w Polsce – Poznań Motor Show.

 

Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz pobiliśmy rekord pod względem liczby uczestników eliminacji do Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Cieszymy się, że zaufało nam tak wielu młodych ludzi i obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by zadbać o ich edukację i dodatkowe atrakcje podczas finałowych rozgrywek.
Adrian Dekowski Prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników
 
 
 

Uczestnikom półfinałów, uczniom szkół średnich z całej Polski, kibicowali organizatorzy i partnerzy XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, a ich zmagania obserwowali na ogromnym ekranie ustawionym na scenie w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Dziś jesteśmy na targach edukacyjnych, jest tu mnóstwo młodych ludzi, którzy szukają swojej drogi, ścieżki kariery. W czasie Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będziemy im to ułatwiać i wskazywać jak się uczyć, jak przygotowywać do zawodu, będziemy mówić o tym, czego potrzebuje rynek. A rynek potrzebuje specjalistów, w których ręce oddamy swoje pojazdy i będziemy mieć pewność, że profesjonalnie je naprawią.
Dariusz Wawrzyniak dyrektor grupy produktów Grupy MTP
 

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbywają się w 7. kategoriach:

• Młody Mechanik
• Mechanik Zawodowy
• Elektromobilni
• Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
• Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
• Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawiła się w 2022 r. po raz pierwszy
• Młody Lakiernik

 

Podczas półfinałów partnerzy XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników poinformowali, jakie atrakcje i akcje specjalne zaplanowali na finały.
Partner strategiczny Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, PLATINUM ORLEN OIL, już przygotowuje swoje stanowisko, które ma być równie okazałe jak podczas ubiegłorocznej edycji. Eksperci marki i jej ambasadorzy podzielą się swoją wiedzą z uczestnikami Mistrzostw.

 
Od tego roku do drużyny ambasadorów PLATINUM ORLEN OIL dołącza Kajetan Kajetanowicz, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, który przez ostatnie cztery lata nie zszedł z podium Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Będzie również wsparciem dla uczestników Mistrzostw Mechaników, co więcej będzie obecny na finałach w Poznaniu.
Anita Wierciak – Kaperek Dyrektor Biura Marketingu ORLEN OIL
 
 
 
W tym roku chcemy rozwijać zakres naszych materiałów edukacyjnych. Przygotowaliśmy cykl szkoleń produktowych dla naszych klientów, które zainaugurujemy właśnie w Poznaniu podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Zaprosiliśmy naszych kluczowych klientów, którym chcemy pokazać projekt Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Chcemy łączyć pokolenia – świat zawodowych mechaników z tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w tym zawodzie.
Sebastian Gruszczyński Kierownik Działu Marketingu ORLEN OIL
 
 
 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to także akcje specjalne, dzięki którym uczestnicy przygotowują się do udziału w eliminacjach i finałach korzystając z materiałów edukacyjnych Partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dostępnych online za pośrednictwem Akademii Młodego Mechanika. To szansa na uzyskanie tzw. „zielonej karty” – możliwości uczestnictwa w finałach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników bez względu na wynik eliminacji.

Oprócz znanych już uczestnikom akcji PLATINUM CARD marki PLATINUM ORLEN OIL i „Akcji Filtracja” marki FILTRON podobne inicjatywy przygotowali pozostali partnerzy XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, m.in. ZF Aftermarket – „Skrzynia wiedzy”, VARTA – „Naładuj się wiedzą”, John Deere – „Zielona Karta”, ANWIL – „Nawozimy z klasą”, NEO TOOLS, Integra Software, Autos – „Zaangażowani w części”, Akcja Wodór.

 

Przygotowaliśmy akcję specjalną VARTA z zakresu wiedzy o akumulatorach. Chcemy dostarczać młodym ludziom fachową wiedzę, rozwijać ich pasje i pomóc im w przygotowaniu do pracy w zawodzie. Nie możemy doczekać się spotkania na finałach w Poznaniu. Na finalistów czekają ”energetyzujące” zadania praktyczne niemal w każdej kategorii mistrzostw. Pokażemy także jak ogromną rolę spełnia akumulator 12V w pojazdach z napędem elektrycznym.

Łukasz Sikorski firma Clarios, właściciel marki VARTA

 

 

Jedna z akcji specjalnych będzie poświęcona rozwojowi napędów wodorowych.

 

Podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i w Akademii Młodego Mechanika już teraz mówimy o tym z czym w motoryzacji będziemy mieli do czynienie w przyszłości. Dzięki temu będziemy gotowi na to, co przyniesie nam rozwój motoryzacji. Wprowadzamy nową kwalifikację rynkową – mechanik pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Już dziś patrzymy w przyszłość.
Grzegorz Dudagłówny ambasador i współtwórca Akademii Młodego Mechanika,
wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo
 

 

Również nowy partner Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, spółka ANWIL, przygotowuje akcje specjalną „Nawozimy z klasą” dla uczestników kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych.

 

To pierwszy rok, kiedy dołączamy do Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, ale to nie pierwszy projekt edukacyjny, w który angażuje się ANWIL. Firma bezpośrednio lub za pośrednictwem korporacyjnej fundacji od lat prowadzi działania, które wspierają młodych ludzi i pomagają rozwijać pasje młodego pokolenia. Jako lider produkcji nawozów azotowych w Polsce nie mieliśmy wątpliwości, że musimy dołączyć do Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników właśnie w kategorii dotyczącej maszyn rolniczych.
Elżbieta Jabłońska Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji, Marketingu i Sponsoringu z firmy ANWIL

 

ZF Aftermarket to z kolei akcja specjalna pt. „Skrzynia wiedzy”. Podczas finałów nie zabraknie wiedzy technicznej z zakresu wszystkich produktów oferowanych przez firmę.

 

 

Bardzo chętnie uczestniczymy w takich projektach jak Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, wspieramy młodych i zawodowych mechaników, dostarczamy wiedzę, która pomaga im odnaleźć się na niezwykle szybko rozwijającym się rynku motoryzacyjnym. W motoryzacji stale pojawia się coś nowego, a to wymusza na wszystkich nas konieczność stałego poszerzania wiedzy.
Michał Głażewski kierownik zespołu szkoleniowego ZF Aftermarket

 

Integra Software zachęcała z kolei do udziału w akcji specjalnej związanej z wykorzystania oprogramowana firmy w codziennej pracy warsztatowej.

 
Zachęcam do udziału w naszej akcji specjalnej, która polega na wypełnieniu testu wiedzy o serwisowaniu pojazdu. Można się przy tym posiłkować oprogramowaniem Integra z danymi serwisowo- naprawczymi pochodzącymi od producentów pojazdów. Będzie to okazja do zapoznania się z narzędziem, które mechanicy wykorzystują w swojej codziennej pracy.
Zuzanna Mróz Integra

 

Grupa TOPEX, właściciel marki NEO TOOLS, postawi z kolei na sprawdzanie wiedzy z wykorzystania narzędzi w warsztacie samochodowym.

 

 

Tradycyjnie położymy nacisk na odpowiedni dobór narzędzi do pracy jaką się wykonuje, bo to jest gwarancja sukcesu. Do odpowiednich prac trzeba dobrać odpowiednie narzędzia, a przy tym wziąć pod uwagę, że obecnie mamy narzędzia wyspecjalizowane, które należy prawidłowo dobrać do danej czynności serwisowej.
Witold Penczek Grupa TOPEX

 

Podczas finałów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników główny akcent to aktywne przyjęcie pojazdu do serwisu. Profesjonalne urządzenia warsztatowe do tej części konkurencji dostarczy PHU SZCZEPAN ze swoją marką REDATS.

 
Nasze urządzenia są w niemal każdym warsztacie. W jednym są to podnośniki, w innym wyważarki i montażownie, a gdzie indziej kompletna pneumatyka. Idziemy z duchem czasu. W ubiegłym roku wprowadziliśmy podnośniki do baterii aut elektrycznych, a także urządzenia do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów. Sprzęt REDATS dostępny jest w całej Europie. Publikujemy blogi dla warsztatów i wulkanizacji a także tych, którzy dopiero zastanawiają się czy rozpocząć działalność.
Tomasz Szymański specjalista ds. marketingu P.H.U. Szczepan
 
 

W ten obszar konkurencji włączy się także firma Yanosik.

 

Poza możliwością uzyskania cennych wskazówek i wiedzy bazującej na wieloletnim doświadczeniu ekspertów, półfinaliści ponownie będą mogli zmierzyć się w autorskiej konkurencji Yanosika. Na razie nie chcemy jeszcze zdradzać wszystkich szczegółów, ale mogę powiedzieć, że zamierzamy przedstawić uczestnikom tajniki zawodu diagnosty samochodowego i uczulić, na jakie aspekty szczególnie zwracają uwagę kierowcy oceniając warsztaty samochodowe w naszej aplikacji.
Dawid Kaczmarowski Yanosik Warsztaty

 

W świat diagnostyki uczestników XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechanik wprowadzi firma TEXA, lider w produkcji wielomarkowych urządzeń diagnostycznych.

 

Z naszej strony jako lidera diagnostyki oferujemy różnego rodzaju wsparcie, ale najcenniejsze jest dawanie szans młodym ludziom w postaci pomocy placówkom dydaktycznym w tworzeniu stanowisk wyposażanych w odpowiedni sprzęt, na którym uczniowie mogą w szkołach zdobywać wiedzę nie tylko na temat samej diagnostyki, ale także i budowy systemów i zasad ich działania.
Barbara Masłowska Dyrektor Zarządzająca TEXA Poland
 
 

Z kolei Grupa DBK, znana młodym mechanikom pojazdów ciężarowych, w tym roku rozszerzy swoje zaangażowanie w Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników o kategorię Elektromobilni.

 

Cały nasz zespół angażuje się w przygotowanie konkurencji, chcemy zarazić młodych i zawodowych mechaników pasją do pojazdów ciężarowych i dostawczych. Chcemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności diagnostyczne na ciągniku siodłowym marki DAF i zasilanym paliwami alternatywnymi modelu IVECO Daily.
zdradza Anna Kolecko, Starszy Specjalista ds. Komunikacji i PR w Grupie DBK

 

Po 6 latach przerwy do Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dołącza Autos, który pokaże młodym mechanikom inne ścieżki rozwoju niż praca w warsztacie samochodowym.

 

Często młodzież, z którą się spotykamy nie dostrzega szerszej perspektywy. Młody człowiek po szkole technicznej kieruje swoje pierwsze kroki do zakładu naprawczego, natomiast branża automotive to tysiące miejsc pracy u dystrybutorów i producentów części do pojazdów osobowych i ciężarowych, czy motocykli. Tam potrzeba ludzi, którzy mają podstawą wiedzę techniczną i chcą ją rozwijać pracując u dystrybutorów i producentów części.
Karol Filarski Kierownik d/s Wyposażenia Warsztatu i Szkoleń Region Południe w firmie Autos
 
 

Podczas XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników nie zabraknie tematyki związanej z napędami gazowymi w samochodach. Swoją wiedzą w tym zakresie podzielą się z uczestnikami eksperci STAG Autogas Systems, którzy przygotowali akcję specjalną „Gaz na wiedzę”.

 

Cieszymy się, że rozpoczynamy współpracę z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników i będziemy mieli okazję zapoznać młodzież w tym obszarem motoryzacji.
Urszula Mirończuk dyrektor działu marketingu spółki AC SA, właściciela marki STAG

 

Do grona partnerów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dołącza w tym toku VULCAN – lider na rynku oprogramowania dla oświaty, który od 35 lat wspiera samorządy w zarządzaniu systemem edukacji oraz szkoły i inne jednostki oświatowe w procesach administracyjnych i dydaktycznych zarówno w fizycznej sali lekcyjnej jak i wirtualnym laboratorium chemicznym Empiriusz, powstałym we współpracy z wydawnictwem Nowa Era.

 
Doświadczenie wielu lat pracy przy rozwoju oświaty połączyliśmy z kompetencjami i pasją do nowoczesnych technologii. Trudno się temu dziwić, jesteśmy w końcu wiodącym edtechem na polskim rynku. Jest to również jeden z powodów dla którego szkolnictwo zawodowe jest dla nas tak istotnym kierunkiem rozwoju. Już teraz przez nasze systemy rekrutuje się 60% uczniów aplikujących do szkół ponadpodstawowych, z czego połowa znalazła swoje miejsce w szkołach branżowych I stopnia i technikach. W naszych systemach dziennika elektronicznego UONET+ mamy ponad 2,5 mln uczniów i ponad 4,5 rodziców z czego w szkołach uczących zawodu – technikach i szkołach branżowych I stopnia korzystających z naszego dziennika uczy się blisko 700 000 młodych ludzi. Dla tego z tak dużym entuzjazmem przyjęliśmy zaproszenie do świetnego projektu jakim są Mistrzostwa Mechaników. W końcu jak wiemy światy motoryzacji i informatyki przeplatają się coraz bardziej.
Piotr Jasion dyrektor ds. rozwoju biznesu VULCAN

 

Z kolei o wsparcie technologiczne XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dba nowy Partner Edukacyjno-Technologiczny – Predator Gaming. Jest to należąca do firmy Acer marka dla graczy, obejmująca pełną gamę sprzętu najwyższej jakości, zaprojektowanego z myślą o najbardziej wymagających i zaangażowanych fanach gier.

 
Nasze technologie zostaną wykorzystane podczas finałów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Większość ich uczestników to uczniowie szkół średnich, a więc świat komputerów i gier jest im bardzo bliski i wbrew powszechnym opiniom ma wiele zalet. Gry komputerowe to m.in. możliwość rozwoju wielu kompetencji, nauki strategicznego myślenia, współdziałania czy budowania relacji. To także edukacja, którą ułatwia sprzęt marki Predator Gaming – stąd nasza obecność na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników.
Łukasz Łopuszyński Country Manager w Acer Poland

 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są patronaty honorowe: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z Prezesem Jakubem Farysiem, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz szeregu instytucji rządowych i branżowych.

Szczegółowe oraz bieżące informacje dotyczące Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników można znaleźć na stronie https://mistrzostwamechanikow.pl/ oraz na https://www.facebook.com/MistrzostwaMechanikow.

Zobacz także...

 • Organizatorzy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Partner Strategiczny

 • Partner Edukacyjny

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • V8 Team sp. z.o.o.

 • ul. Czarna Droga 1
 • 85-220 Bydgoszcz
 • NIP 5540308537
 • REGON 002481430

Aktualności kategorie

Najnowsze galerie

Najnowsze filmy