Młodzi mechanicy na drodze do elektromobilności

Pojazdy elektryczne i hybrydowe w warsztacie samochodowym to wyzwanie. Jak mu sprostać – tego od PSPA dowiedzą się uczestniczy XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Uczniowie szkół zawodowych i technicznych w Polsce będą zdobywać nowe kompetencje i rywalizować podczas XI edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. W kategorii Elektromobilni spotkają się młodzi mechanicy, którzy z tym obszarem motoryzacji wiążą swoją przyszłość. Dzięki udziałowi w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników i wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) zdobędą kwalifikacje mechanika samochodów elektrycznych i hybrydowych.

PSPA w ramach kampanii edukacyjno-społecznej elektromobilni.pl wspólnie z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników kolejny rok z rzędu będzie inspirować i edukować młodych ludzi ze szkół zawodowych i technicznych o profilu mechanicznym do zdobycia wiedzy i uprawnień z zakresu naprawy pojazdów elektrycznych.

Przez 12 miesięcy 2021 r. w Polsce zarejestrowano prawie dwukrotnie więcej samochodów osobowych z napędem elektrycznym niż w roku 2020 i niemal czterokrotnie więcej niż w roku 2019. Jak wynika z analiz PSPA ujętych w raporcie „Polish EV Outlook 2021”, krajowy park pojazdów z napędem elektrycznym w 2025 r. może liczyć ponad 500 tys. szt. Oznacza to nieuchronny i bardzo dynamiczny wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów.

Polska znajduje się obecnie na pierwszym miejscu w Europie w zakresie produkcji ogniw litowo-jonowych, jesteśmy jednym z największych eksporterów autobusów elektrycznych, produkujemy samochody zeroemisyjne, stacje ładowania i tysiące podzespołów. Jedną z oczywistych konsekwencji rozwoju elektromobilności jest konieczność rozbudowy kadry wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą realizować usługi serwisowe zarówno pojazdów, jak i niezbędnej infrastruktury. Dlatego budowanie świadomości młodych ludzi w obszarze elektromobilności, tworzenie i promowanie nowego zawodu mechanika elektromobilności to kluczowa kwestia, nad którą będziemy wspólnie pracować w ramach XI edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA

Elektromobilność to już nie przyszłość, ale teraźniejszość w motoryzacji. Na polskich drogach przybywa pojazdów elektrycznych i hybrydowych, rośnie także zapotrzebowanie na mechaników samochodowych posiadających wiedzę i odpowiednie uprawnienia niezbędne do ich obsługi. Jako organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników kładziemy ogromny nacisk na edukację w tym zakresie. Promujemy zawód mechanik pojazdów hybrydowych i elektrycznych jako odrębną specjalizację.

Adrian Dekowski Prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników cieszą się coraz większą popularnością. Ubiegłoroczne eliminacje zgromadziły rekordową liczbę 1640 drużyn z całej Polski, a wśród nich znaczną część stanowiły drużyny startujące w kategorii Elektromobilni. W ramach współpracy PSPA oraz Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników szerokie zasoby Akademii Młodego Mechanika zostaną zasilone wysoko merytorycznymi materiałami edukacyjnymi, do których dostęp będą mieli wszyscy uczniowie, którzy zarejestrują swój udział w Mistrzostwach. Dzięki zainaugurowanej współpracy, Akademia dostarczy uczniom kompleksową, udostępnioną przez kampanię elektromobilni.pl oraz ekspertów PSPA, bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu elektromobilności w formie prezentacji edukacyjnych, które zostaną zwieńczone zestawem testów pozwalających użytkownikom na samodzielne sprawdzenie zdobytych wiadomości i przygotowanie się do udziału w Mistrzostwach Mechaników.

Kampania elektromobilni.pl, realizowana przez PSPA oraz Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, to pierwsza w Polsce i jedna z najbardziej kompleksowych w Europie inicjatyw na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu. Celem projektu jest edukacja i podnoszenie świadomości społecznej na temat elektromobilności. W inicjatywę zaangażowało się kilkadziesiąt podmiotów i instytucji aktywnych w obszarze zrównoważonego transportu w Polsce. Kampania elektromobilni.pl została również objęta patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Infrastruktury. Patronat nad kampanią objęły także liczne ambasady, m.in. Niderlandów, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Izraela, Niemiec oraz izby handlowe i kilkadziesiąt polskich samorządów.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników organizowane są pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Dowiedz się więcej: www.elektromobilni.pl

Zobacz także...

 • Organizatorzy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Patronat honorowy

 • Partner Strategiczny

 • Partner Edukacyjny

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • Partnerzy

 • V8 Team sp. z.o.o.

 • ul. Czarna Droga 1
 • 85-220 Bydgoszcz
 • NIP 5540308537
 • REGON 002481430

Aktualności kategorie

Najnowsze galerie

Najnowsze filmy